Mr. Robot og Master of None er nogle af topscorerne blandt de nominerede til dette års Television Critics Association Awards.

En af de helt store tv-priser efter the Emmys er TCA Awards, også kaldet Television Critics’ Association, har netop afsløret årets liste af nominerede tv-shows, der er blevet indstillet til den prestigefylde pris.

Prisuddelingen er i de sidste 32 år blevet uddelt, men sjældent har showet haft så mange serier at vælge i mellem. Mr. Robot og The People Vs. O.J. Simpson: American Crime Story leder feltet med fire nomineringer hver, mens Crazy Ex-Girlfriend, Master of None, The Americans og UnReal følger trop med tre hver.

Og de nominerede er..

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN DRAMA
Bryan Cranston, “All The Way,” HBO
Rami Malek, “Mr. Robot,” USA
Bob Odenkirk, “Better Call Saul,” AMC
Sarah Paulson, “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story,” FX
Keri Russell, “The Americans,” FX
Courtney B. Vance, “The People v. O.J. Simpson: American Crime Story,” FX

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN COMEDY
Aziz Ansari, “Master of None,” Netflix
Samantha Bee, “Full Frontal with Samantha Bee,” TBS
Rachel Bloom, “Crazy Ex-Girlfriend,” The CW
Aya Cash, “You’re The Worst” FXX
Julia Louis-Dreyfus, “Veep,” HBO
Constance Wu, “Fresh Off the Boat,” ABC

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN NEWS AND INFORMATION
“CBS Sunday Morning,” CBS
“Full Frontal with Samantha Bee,” TBS
“Jackie Robinson,” PBS
“Last Week Tonight with John Oliver,” HBO – (2015 Winner in Category)
“Real Time With Bill Maher,” HBO
“United Shades of America,” CNN

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN REALITY PROGRAMMING
“I Am Cait,” E!
“The Circus: Inside the Greatest Political Show on Earth,” Showtime
“The Great British Baking Show,” PBS
“Making a Murderer,” Netflix
“MasterChef Junior,” Fox
“Survivor Cambodia: Second Chance,” CBS

LÆS OGSÅ:  'Mr. Robot' fornyet med sæson 3

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN YOUTH PROGRAMMING
“Daniel Tiger’s Neighborhood,” PBS
“Doc McStuffins,” Disney Junior
“Nature Cat,” PBS
“Odd Squad,” PBS
“Sofia The First,” Disney Junior

OUTSTANDING NEW PROGRAM
“Crazy Ex-Girlfriend,” The CW
“Marvel’s Jessica Jones,” Netflix
“Master of None,” Netflix
“Mr. Robot,” USA
“Underground,” WGN America
“UnREAL,” Lifetime

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MOVIES, MINISERIES AND SPECIALS
“All The Way,” HBO
“Fargo,” FX
“The Night Manager,” AMC
“The People v. O.J. Simpson: American Crime Story,” FX
“Roots,” History
“Show Me A Hero,” HBO

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DRAMA
“The Americans,” FX
“Better Call Saul,” AMC
“Game of Thrones,” HBO
“The Leftovers,” HBO
“Mr. Robot,” USA
“UnREAL,” Lifetime

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COMEDY
“black-ish,” ABC
“Crazy Ex-Girlfriend,” The CW
“Master of None,” Netflix
“Silicon Valley,” HBO
“Veep,” HBO
“You’re The Worst” FXX

HERITAGE AWARD
“The Larry Sanders Show,” HBO
“The Mary Tyler Moore Show,” CBS
“Seinfeld,” NBC
“Star Trek,” NBC
“Twin Peaks,” ABC

PROGRAM OF THE YEAR
“The Americans,” FX
“Fargo,” FX
“Game of Thrones,” HBO
“Making a Murderer,” Netflix
“Mr. Robot,” USA
“The People v. O.J. Simpson: American Crime Story,” FX
“UnREAL,” Lifetime