Now Reading
Hvem vinder i nat? Se alle årets Oscar-nominerede her

Hvem vinder i nat? Se alle årets Oscar-nominerede her

I nat afholder Hollywood årets største filmfest. Her kan du få genopfrisket alle årets nominerede film og skuespillere.

Når Oscar-akademiet i nat deler priser ud til årets bedste film, så bliver det for 92. gang – og for anden gang uden en vært og naturligvis endnu en gang afholdt i Dolby Theatre i Hollywood, Los Angeles.

Du kan følge med i dækningen af showet, når TV 2 kl. 23:20 går live om årets nominerede. Kl. 00:30 kan du se med direkte fra den røde løber og endelig starter showet så kl. 02:00.

Bedste film

  • 1917
  • Joker
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Parasite
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Little Women
  • Le Mans ’66
  • Jojo Rabbit

 

Bedste instruktion

  • Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Sam Mendes (1917)
  • Martin Scorsese (The Irishman)
  • Bong Joon-ho (Parasite)
  • Todd Phillips (Joker)

 

Bedste kvindelige skuespiller

  • Renée Zellweger (Judy)
  • Scarlett Johansson (Marriage Story)
  • Charlize Theron (Bombshell: Opgørets time)
  • Saoirse Ronan (Little Women)
  • Cynthia Erivo (Harriet)

 

Bedste mandlige skuespiller

  • Jonathan Pryce (The Two Popes)
  • Antonio Banderas (Smerte og ære)
    Joaquin Phoenix (Joker)
  • Adam Driver (Marriage Story)
  • Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time… in Hollywood)

 

Bedste kvindelige birolle

  • Laura Dern (Marriage Story)
  • Florence Pugh (Little Women)
  • Margot Robbie (Bombshell: Opgørets time)
  • Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
  • Kathy Bates (Richard Jewell)

 

Bedste mandlige birolle

  • Brad Pitt (Once Upon a Time…in Hollywood)
  • Joe Pesci (The Irishman)
  • Tom Hanks (En ven for livet)
  • Anthony Hopkins (The Two Popes)
  • Al Pacino (The Irishman)
 

Bedste internationale film

  • Parasite (Korea)
  • Smerte og ære (Spanien)
  • Les Miserables (Frankrig)
  • Corpus Christi (Polen)
  • Honeyland (Makedonien)

 

Bedste fotografering

  • Roger Deakins (1917)
  • Lawrence Sher (Joker)
  • Rodrigo Prieto (The Irishman)
  • Robert Richardson (Once Upon a Time… in Hollywood)
  • Jarin Blaschkes (The Lighthouse)

 

Bedste klipning

  • Le Mans ’66
  • Jojo Rabbit
  • Parasite
  • The Irishman
  • Joker

 

Bedste lydredigering

  • 1917
  • Le Mans ’66
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Joker
  • Star Wars

 

Bedste lydmiks

  • Ad Astra
  • 1917
  • Le Mans ’66
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Joker

 

Bedste visuelle effekter

  • Avengers: Endgame
  • Løvernes konge
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • 1917
  • The Irishman

 

Bedste dokumentarfilm

  • The Cave
  • Honeyland
  • The Edge of Democracy
  • American Factory
  • For Sama

 

Bedste korte dokumentar

  • “In the Absence”
  • “Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger
  • “Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson, John Haptas
  • “St. Louis Superman”
  • “Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix

 

Bedste kortfilm

  • “Brotherhood,” Meryam Joobeur
  • “Nefta Football Club,” Yves Piat
  • “The Neighbors’ Window,” Marshall Curry
  • “Saria,” Bryan Buckley
  • “A Sister”

 

Bedste makeup og hår

See Also
Brad Pitt i Ad Astra (2019)

  • Judy
  • Joker
  • Bombshell: Opgørets time
  • 1917
  • Maleficent: Mistress of Evil

 

Bedste originale manuskript

  • Marriage Story
  • Once Upon a Time…in Hollywood
  • Parasite
  • Knives Out
  • 1917

 

Bedste adapterede manuskript

  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • The Irishman
  • The Two Popes
  • Joker

 

Bedste kostumedesign

  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Joker
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • The Irishman

 

Bedste originale sang

  • Into the Unknown (Frost 2)
  • I’m Gonna Love Me Again (Rocketman)
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4)
  • Stand Up (Harriet)
  • I’m Standing with You (Breakthrough)

 

Bedste originale score

  • Hildur Gudnadottir (Joker)
  • Thomas Newman (1917)
  • Alexandre Desplat (Little Women)
  • Randy Newman (Marriage Story)
  • John Williams (Star Wars: The Rise of Skywalker)

 

Bedste production design

  • Jojo Rabbit
  • The Irishman
  • 1917
  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood

 

Bedste animationsfilm

  • Toy Story 4
  • Mysteriet om hr. Link
  • I Lost My Body
  • Klaus
  • Sådan træner du din drage 3

 

Bedste korte animationsfilm

  • “Dcera,” Daria Kashcheeva
  • “Hair Love,” Matthew A. Cherry
  • “Kitbull,” Rosana Sullivan
  • “Memorable”
  • “Sister,” Siqi Song
Scroll To Top