De nominerede til årets Bodilpris er officielt blevet offentliggjort, og du kan se hele listen her.

Siden 1948 har Danske Filmkritikere hvert år uddelt priser til årets bedste danske og udenlandske film og skuespillere. I år er ingen undtagelse, når showet den 4. marts afholdes på Bremen Teater i København. Årets værter er Mille Lehfeldt, Laus Høybye og Jakob Fauerby, som du måske kender fra P1’s satireprogram Platt-Form.

Der skal bl.a. uddeles priser i kategorierne Bedste danske film, Bedste kvindelige hovedrolle og Bedste mandlige hovedrolle. Derudover skal der også uddeles priser til nogle af årets bedste udenlandske film, hvor både Alex Garlands Ex Machina og Iñárritus The Revenant er nomineret.

Hvis du vil med til uddelingen, kan du sikre dig billetter til 445 kr. pr. stk

Se alle de nominerede nedenfor:

Bedste danske film
Kollektivet (Thomas Vinterberg)
I blodet (Rasmus Heisterberg)
Forældre (Christian Tafdrup)
Shelley (Ali Abbasi)
The Neon Demon (Nicolas Winding Refn)

Bedste kvindelige hovedrolle
Trine Dyrholm (Kollektivet)
Danica Curcic (Fuglene over sundet)
Elle Fanning (The Neon Demon)
Bodil Jørgensen (Forældre)
Cecilie Lassen (De standhaftige)

Bedste mandlige hovedrolle
David Dencik (Fuglene over sundet)
Søren Malling (Forældre)
Mikkel Boe Følsgaard (De standhaftige)
Martin Buch (Swinger)
Ulrich Thomsen (Kollektivet)

Bedste kvindelige birolle
Sofie Gråbøl (Der kommer en dag)
Martha Sofie Wallstrøm Hansen (Kollektivet)
Victoria Carmen Sonne (I blodet)
Laura Bro (Fuglene over sundet)
Miri Ann Beuschel (Forældre)

LÆS OGSÅ:
Nu glæder vi os endnu mere: Første foto af Zazie Beetz i 'Deadpool 2'

Bedste mandlige birolle
Lars Mikkelsen (Der kommer en dag)
Elliott Crosset Hove (I blodet)
Alexandre Willaume (Hundeliv)
Lars Ranthe (Kollektivet)
Lars Ranthe (Kærlighed og andre katastrofer)

Bedste ikke-amerikanske film
Min far Toni Erdmann (Maren Ade)
Sauls søn (László Nemes)
Ex Machina (Alex Garland)
Dagen i morgen (Mia Hansen-Løve)
Jeg, Daniel Blake (Ken Loach)

Bedste amerikanske film
Arrival (Denis Villeneuve)
Spotlight (Thomas McCarthy)
The Revenant (Alejandro González Iñárritu)
Carol (Todd Haynes)
Captain Fantastic (Matt Ross)

Bedste dokumentarfilm
The War Show (Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon)
Dem vi var (Sine Skibsholt)
Bugs (Andreas Johnsen)
Amateurs in Space (Max Kestner)
Vejen er lang (Mette Knudsen)

Ud over de ovenstående kategorier uddeles også en pris for ’Bedste manuskript’, ’Bedste fotograf’, ’Æres-Bodil’, ’Sær-Bodil’ og Henning Bahs-prisen, som går til en scenograf.